Dlaczego kasety audio nie zniknęły i jaki jest ich los w 2021 roku?
Jeśli pamiętasz, jak przewijałeś kasety na ołówku lub jak Twój ulubiony album został przegryziony przez odtwarzacz kasetowy, pewnie zdziwisz się, gdy usłyszysz, że popularność kaset magnetofonowych znów rośnie. W czasach, gdy większość muzyki, jaka kiedykolwiek została wydana, jest łatwo dostępna po kilku kliknięciach, stuknięciach lub po prostu komendach głosowych? Czy kasety magnetofonowe powracają do łask? Dlaczego i dla kogo? Przekonajmy się!
Nowy trend
Odrodzenie winylu, którego sprzedaż rośnie nieprzerwanie od 2006 roku, by w 2020 roku osiągnąć 27,5 miliona płyt w USA, to już historia i fakt dokonany. Dziś na świecie zapanował nowy trend - kaseta magnetofonowa przeżywa renesans po winylu.
Według raportów firmy Nielsen, sprzedaż kaset magnetofonowych w Stanach Zjednoczonych rosła w ostatnich latach w dwucyfrowym tempie i obecnie co roku osiąga wartości sześciocyfrowe. Jeszcze w 2017 roku sprzedano na przykład 129 000 kaset (wzrost o 74% w stosunku do 2016 roku). Brytyjscy melomani nie pozostają daleko w tyle - w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku sprzedaż kaset magnetofonowych wzrosła o 103%: kupiono ponad 65 000 kaset, przewyższając już sumę sprzedaną w 2018 roku. Choć to wciąż "drobnostka" w porównaniu z winylami, to poprawa jest zauważalna.
Z pewnością oba zjawiska mają ze sobą wiele wspólnego - szczyptę nostalgii, analogowe brzmienie, chęć posiadania fizycznego ucieleśnienia dzieła sztuki i wszystkiego, co się z tym wiąże. Ale zwrot kasety ma też swoją specyfikę. Aby to lepiej zrozumieć, przyjrzyjmy się historii powstania medium, jego rozkwitu i upadku.
Historia sukcesu płyt CD
W 1963 roku płyta kompaktowa została zaprezentowana przez jej twórcę, holenderskiego inżyniera z firmy Philips, Lou Ottensa, na największej wystawie technologicznej Radio Show w Berlinie. Wynalazek zespołu Ottensa zasadniczo zmienił przyzwyczajenia słuchaczy, ograniczonych wcześniej do bardziej kłopotliwych płyt winylowych lub szpul. Radioodtwarzacze samochodowe i kultowy Sony Walkman poszerzyły horyzonty dostępności muzyki. Innym ważnym czynnikiem w zrozumieniu fenomenu kaset magnetofonowych była możliwość wielokrotnego nagrywania, co dało początek kulturze nagrań domowych i mixtape'ów - kompilacji, które każdy słuchacz mógł skomponować dla siebie lub kogoś bliskiego, po prostu po to, by podzielić się muzyką lub na specjalną okazję.
Płyta CD została pierwotnie zaprojektowana dla dyktafonów. Jakość dźwięku była przeciętna, ale na początku lat 70. znacznie się poprawiła i nadal się poprawia. Kaseta stała się popularną przenośną i możliwą do ponownego nagrania alternatywą dla 12" winylowych LP pod koniec lat 70-tych, a w połowie lat 80-tych sprzedaż kaset przewyższyła sprzedaż płyt. Stereofoniczne kasety magnetofonowe i boomboxy stały się jednymi z najpopularniejszych produktów konsumenckich. W 1979 roku pojawił się Walkman Sony, który zapoczątkował erę Personal Audio - wreszcie ulubioną muzykę można było zabrać ze sobą wszędzie!
Wszyscy jednak wiemy, co stało się później. Na początku lat 80. opracowano laserową płytę CD - CD. W ciągu dekady technologia rozwinęła się, stała się bardziej przystępna i na początku lat 90. kasety magnetofonowe zeszły na dalszy plan, a następnie całkowicie odeszły w zapomnienie (jak się do niedawna wydawało). Sprzedaż kaset z muzyką w USA spadła z 442 milionów w 1990 r. do 274 000 w 2007 r. Do 2003 roku większość dużych wytwórni w USA zaprzestała produkcji kaset z muzyką. Taśma pozostała dominującym formatem w niektórych krajach rozwijających się do 2005 r., ale na zdecydowanej większości rynków muzycznych płyty CD zostały już wtedy wyparte przez kasety. Ostatnim nowym samochodem z dostępnym odtwarzaczem kasetowym był Lexus SC 430 z 2010 roku. W tym samym roku firma Sony zaprzestała produkcji Walkmanów kasetowych.
Co znamienne, w tym czasie płyty CD również zaczęły tracić na popularności, ustępując w latach 2010. najpierw miejsca plikom cyfrowym (przede wszystkim mp3), a następnie serwisom streamingowym. Kaseta audio zachowała jednak szczególne miejsce w historii technologii audio, ponieważ mixtape'y można określić jako prekursora list odtwarzania, a walkmana jako prekursora iPoda.
Kasety dzisiaj
Uważa się, że odrodzenie kaset magnetofonowych zapoczątkowali marketingowcy, którzy wydali na kasetach magnetofonowych ścieżkę dźwiękową do filmu Strażnicy Galaktyki, którą widzowie oglądali wielokrotnie w trakcie filmu. Kasety z soundtrackiem Stranger Things Netflixa również stały się popularne - w ramach kampanii promocyjnej kolejnego sezonu pojawił się nawet zestaw Crosleya z kasetą i odtwarzaczem.
Jest w tym trochę prawdy, jednak kasety nie wzięły się znikąd. Pozostały one w obiegu na różnych eksperymentalnych, niezależnych i undergroundowych scenach muzycznych. Muzyka elektroniczna i noise, psychodeliczny i garażowy rock, punk i hip-hop przez lata nie odwróciły się od kaset. Kasety kompaktowe pozwalają na wydawanie muzyki w małych nakładach i po niskich kosztach, dlatego są znacznie bardziej dostępne dla niezależnych artystów niż płyty winylowe czy CD. Jednocześnie większość kaset jest sprzedawana bezpośrednio przez artystów (na koncertach lub w Internecie).
Podobnie jak w przypadku winyli, nie wszystkie kasety są kupowane do słuchania. Niektórzy nie mają już kaset, a album z kasetą kupuje się jako eksponat kolekcjonerski lub w celu wsparcia artysty. Oszczędza nie tylko wykonawca, ale także zamawiający. Nawet niskonakładowe kasety z oryginalną (czasem ręcznie rysowaną) szatą graficzną kosztują zwykle mniej niż winyle.
Wsparcie dla wykonawców stało się szczególnie ważne od czasu pandemii, kiedy to muzycy stracili możliwość zarabiania na życie poprzez występy i trasy koncertowe. Jeśli śledzicie współczesną muzykę niezależną na Bandcampie (czy to zagranicznym, czy krajowym), to już dawno zauważyliście, że kaseta jest najczęstszym fizycznym nośnikiem, jaki oferują muzycy.
Równolegle kultura kasetowa, która przez wiele lat pozostawała w cieniu, zaczyna powracać do korporacyjnej władzy wielkich wytwórni z niewielkim (w porównaniu z winylem), ale coraz większym nakładem. W 2020 roku, na przykład, najlepiej sprzedającymi się albumami na kasetach w Wielkiej Brytanii były 5 Seconds of Summer, Lady Gaga i The 1975. W pierwszej dwudziestce znaleźli się także Sports Team, Tame Impala, Blossoms, Dua Lipa, The Strokes i Ozzy Osbourne.
Wraz ze wzrostem nakładów rośnie zapotrzebowanie na taśmy wysokiej jakości. W 2016 roku francuska firma Mulann założyła spółkę zależną RecordingTheMasters, która produkuje oryginalne taśmy z tlenku żelaza, konkurujące z nieistniejącymi już taśmami z dwutlenku chromu, które definiowały czasy świetności tego formatu. Niewiele jest jeszcze nowych "poważnych" technologii kasetowych, ale na pewno można znaleźć coś interesującego w Dr.Head.
TEAC W-1200 CzarnyMarka: TEAC
Maksymalna częstotliwość odtwarzania, kHz: 15
Materiał: tworzywo sztuczne
Dodaj do ulubionych Dla porównania 54 990 RR. W magazynie W koszyku Kup online Szybki podgląd Club href='/promo/club/'>. TEAC AD-850 Black CDMarka: TEAC
Odtwarzanie przez USB: tak
Wyjście słuchawkowe: tak
Dodaj do ulubionych Dla porównania 44 990 RR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podglądCo to jest - chwilowe zainteresowanie czy rosnący trend, który ma przed sobą przyszłość inspirowaną winylami? Jak na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Zobaczymy, czy zainteresowanie opinii publicznej wykroczy poza popularne filmy i seriale telewizyjne i czy producenci sprzętu audio to podchwycą.
Jest całkiem możliwe, że popularni artyści i wielkie wytwórnie zarobią trochę nostalgicznych pieniędzy na limitowanych edycjach kaset, ale wkrótce odwrócą się od nich plecami. Jednak underground kasetowy z pewnością nie zniknie w najbliższym czasie.
Jak zawsze zapraszamy do sklepów Dr.Head, gdzie można posłuchać wszystkiego! Dla waszej wygody, otworzyliśmy taśmę z przesłuchaniami.
Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie są w naszym kanale Telegram. Zapisz się i dołącz do dyskusji na czacie!