Czym jest multiroom?

Czym jest multiroom?

 

 

wielosferowe nagłośnienie

Możliwość zarządzania dźwiękiem w wielu różnych pomieszczeniach w domu – tak zwane wielosferowe nagłośnienie – jest rozwiązaniem dającym każdemu użytkownikowi naprawdę ogromną wygodę. Równocześnie jednak technologie tego typu nadal nie cieszą się w Polsce zbyt dużą popularnością. Co więcej, stosunkowo mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz samego dźwięku za pomocą takich technologii możemy również przesyłać obraz.

 

Pod pojęciem multiroom kryje się zwykle rozbudowany system, posiadający rzecz jasna jeden punkt centralny. W punkcie tym umieszczony jest kontroler wielosferowy i wszystkie najważniejsze źródła dźwięku, takie jak odtwarzacze CD i DVD, tunery czy nawet cały serwer multimedialny. Daje to możliwość przesyłania dźwięku audio w obrębie wielu pomieszczeń, jak i dokładne sterowanie nim oraz przydzielanie go do poszczególnych wnętrz. Poszczególne pomieszczenia są rzecz jasna całkowicie od siebie niezależne w kwestii przesyłanego do nich dźwięku czy obrazu. Można również zintegrować ze sobą poszczególne urządzenia w taki sposób, abyśmy bez problemu sterowali nimi za pomocą jednego tylko kontrolera – wystarczy do tego pilot czy chociażby smartfon.

 

W praktyce wystarczy zatem podciągnąć do każdego pomieszczenia osobno niewielkie urządzenia sterujące, abyśmy mogli swobodnie kontrolować w nich głośność dźwięku. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom możliwe będzie również kontrolowanie źródeł dźwięku z innych pomieszczeń; na przykład, znajdując się akurat w kuchni włączymy radio w łazience. Po zintegrowaniu wszystkich urządzeń w ramach jednego układu można także przesyłać dźwięk do wielu różnych odbiorników, wykorzystując przy tym jedno tylko źródło. Ciekawym rozwiązaniem jest również podłączenie do systemu sprzętu video. Dzięki temu korzystając z jednego tylko serwera będziemy mogli oglądać na przykład różne filmy w wielu pomieszczeniach w naszym domu. Na takim serwerze centralnym możemy przechowywać bogaty zbiór filmów czy muzyki – zapisane tam pliki są w każdym momencie dostępne dla wszystkich domowników.