Korzyści i konfiguracje Bi-Amp

 Strona główna / Korzyści i konfiguracje Bi-Amp

Korzyści i konfiguracje Bi-Amp

Jednym z pytań, które często słyszymy w Aperion Audio, jest pytanie, czy warto bi-ampować swoje głośniki. Na tym blogu przyjrzymy się zaletom bi-ampingu, a także przyjrzymy się różnym możliwym konfiguracjom i sposobom bi-ampingu Waszych głośników.

W 2010 roku, kiedy wprowadziliśmy na rynek linię głośników Verus, upewniliśmy się, że dołączone są do nich dwa zestawy oprawek, aby nasi klienci mogli bi-ampować swoje głośniki, jeśli tylko zechcą. Jednym z powodów, dla których dokonaliśmy tego posunięcia było to, że był to bardzo popularny element wśród naszych bardziej audiofilskich, odchudzających się członków rodziny Aperion. Aby było jasne, Aperion nie wierzy, że musicie bi-ampować nasze głośniki Verusa, aby brzmiały niesamowicie. Nasze głośniki nie są zbytnio głodne mocy i z pewnością mogą zaprezentować się spektakularnie z tradycyjnym, pozytywowym i negatywowym podłączeniem przewodów głośnikowych z jednego kanału. Faktem jest jednak, że wielu ludzi ma tylko konfigurację 5.1 i prawie każdy odbiornik kina domowego ma siedem (lub więcej) kanałów wzmocnienia. Dlaczego więc nie wykorzystać tych dwóch dodatkowych kanałów do bi-ampingu? Po pierwsze, cofnijmy się trochę i przyjrzyjmy się, co dokładnie rozumiemy przez bi-amping.

Bi-amping Vs. Bi-Okablowanie .

Bi-amping prowadzi dwa komplety przewodów, dwa dodatnie i dwa ujemne dla w sumie czterech żył z dwóch oddzielnych kanałów wzmacniacza do dwóch oddzielnych zestawów wiązek na każdym głośniku. Więc jeśli posiadasz tylko jeden zestaw słupków wiążących, jeden dodatni i jeden ujemny, to nie będziesz mógł bi-ampować swoich głośników. Dlaczego dwa komplety słupków wiążących? Ponieważ te dwa zestawy kolumn zasilają różne przetworniki w głośniku, zazwyczaj jeden z nich zasila głośniki wysokotonowe i/lub średniotonowe, a drugi głośniki niskotonowe i basowe. W przypadku naszego modelu Verus II Grand Towers, górny zestaw słupków zasila głośnik wysokotonowy i dwa głośniki średniotonowe, a dolny zestaw słupków zasila dwa dolne głośniki niskotonowe. Pamiętaj, że jeśli chcesz bi-ampować swoje głośniki, upewnij się, że zdejmij zworki pomiędzy tymi dwoma zestawami, aby nie było już połączenia pomiędzy nimi. Jeszcze jedna rzecz, będziesz chciał użyć tego samego miernika i mniej więcej jednakowej długości przewodów dla wszystkich ośmiu przewodników. Jeśli istnieje niewielka różnica w długości kilku cali, to nie stanowi to problemu.

Bi-amping nie powinien być mylony z bi-wiringiem, który również prowadzi dwa komplety przewodów do dwóch wiązek głośnikowych, ale w tym przypadku wszystkie przewody dla każdego głośnika są prowadzone w jednym kanale wzmacniacza. Tak więc z końcówki dodatniej i ujemnej tego wzmacniacza będą odchodzić dwie żyły. Ponieważ moc ze wzmacniacza nie zmieniła się, tak naprawdę wszystko, co robisz, to zwiększanie średnicy przewodu, ponieważ masz teraz więcej przewodów biegnących od wzmacniacza do głośnika. Może to skutkować niższą impedancją, ale jeśli na początku używasz odpowiedniego grubego przewodu, np. 12, to tak naprawdę nie będzie dużej różnicy. Pomyśl o tym w ten sposób, jeśli wyobrażasz sobie, że moc z Twojego wzmacniacza to woda, a przewody to rury, to naprawdę nie ma znaczenia, czy zwiększysz rozmiar rury, jeśli nie ma wystarczającej ilości wody (lub mocy), aby ją napełnić. Bardzo techniczne spojrzenie na bi-wiring w Audioholics można również przeczytać tutaj.

Jaka jest więc umowa z Bi-Ampingiem?

Z bi-ampingiem naprawdę podwajasz całkowitą moc swoich głośników, ponieważ używasz dwóch oddzielnych kanałów dla każdego zestawu wiązek. Ponieważ zapewniasz swoim głośnikom większą moc, korzyści, jakie możesz osiągnąć, to wzrost ogólnej mocy wyjściowej, mniejsza szansa na wydmuchiwanie głośników przez niedostatek mocy, większy headroom wzmacniacza dla czystszego i pełniejszego dźwięku, większe rozciągnięcie basu z głośników niskotonowych, które są bardziej energochłonne. Więc zasadniczo bi-amping jest sposobem na zwiększenie mocy dostarczanej do głośników z istniejącego odbiornika lub wzmacniacza bez wychodzenia i kupowania droższe. Kolejną rzeczą do rozważenia jest to, że masz również zwiększoną wydajność głośników, ponieważ rozdzielenie sieci zwrotnicy i nie marnujesz już mocy, która w końcu zostanie odfiltrowana, aby zapobiec tweeter od produkcji niskich częstotliwości i głośnik niskotonowy od produkcji wysokich częstotliwości.

Różne smaki Bi-Amping

  • Aktywny kontra pasywny Bi-Amping

W rzeczywistości istnieje kilka różnych sposobów na bi-ampowanie głośników. Pasywne bi-amping jest tym, co opisałem wcześniej, po prostu podłączając dwa kanały ze wzmacniacza do każdego z głośników. Jednak najbardziej efektywnym i wyrazistym sposobem jest aktywne bi-ampowanie. W tym typie bi-ampingu zwrotnice są aktywne i rozdzielają sygnał na wysokie i niskie częstotliwości, zanim trafi do wzmacniacza, a stamtąd sygnał trafia do głośników. W tym scenariuszu jednak wewnętrzna sieć zwrotnic głośnikowych zostanie całkowicie ominięta. Oznacza to, że zwrotnica aktywna musi wykonać lepszą pracę, lub przynajmniej jej odpowiednik, niż własna zwrotnica, która została zaprojektowana specjalnie dla danego głośnika i jego kolumny. Jeśli nie jesteś doświadczonym inżynierem głośnikowym lub Twoja aktywna zwrotnica została zaprojektowana przez osobę, która ma wiedzę na temat głośnika, do którego będziesz ją podłączał, nie jest bardzo prawdopodobne, że będziesz w stanie poprawić jej działanie. Jeśli cokolwiek, to jest szansa, że zapewnisz teraz głośnikom mniejszy niż optymalny zakres częstotliwości. Ale jeśli posiadasz umiejętności, które pozwolą Ci to naprawić, rezultatem może być wyraźna poprawa w zakresie częstotliwości, mocy i integracji przetworników. W skrócie, jeśli pójdziesz tą drogą, powodzenia, mam nadzieję, że wiesz co robisz.

  • Poziomy kontra pionowy Bi-Amping

Istnieją również dwa dodatkowe rodzaje bi-ampingów, które mogą być stosowane w konfiguracji pasywnej lub aktywnej. Bi-amping pionowy ma miejsce wtedy, gdy dla każdego kanału wysyłanego do głośnika używane są dwa oddzielne wzmacniacze. Może to być zaletą, ponieważ można użyć mocniejszego wzmacniacza dla bardziej głodnych mocy głośników niskotonowych, a następnie wzmacniacza o mniejszej mocy dla głośnika wysokotonowego. Wystarczy pamiętać, że trzeba będzie zrobić więcej tweaking z tej konfiguracji, aby upewnić się, że poziomy są dopasowane między dwoma zestawami głośników.

Poziomy bi-amping jest po prostu uruchomiony dwa kanały z tego samego wzmacniacza lub odbiornika. Scenariusz korzystania z surround kanałów tylnych do bi-amp jest przykładem poziomego bi-amping i jest to prawdopodobnie najbardziej popularna metoda, ponieważ nie wymaga zakupu dodatkowego wzmacniacza. Jeśli podłączysz głośniki w tej konfiguracji, upewnij się, że przypisałeś tylne kanały surround do bi-ampa w sekcji przypisania wzmacniacza do odbiornika lub przedwzmacniacza, aby uzyskać drugi sygnał z kanału przedniego wysyłany do głośników.

Test odsłuchu

W Aperion Audio mamy nieformalne motto "zaufaj swoim uszom". Więc teraz, kiedy już omówiliśmy zalety i rodzaje bi-ampingów, nadszedł czas na zabawę i przetestowanie tego, co naprawdę możemy usłyszeć na własne oczy. Do tego testu użyłem poziomego, pasywnego systemu bi-ampingowego z moimi Marantz SR7005 i Verus Grand Towers, używając drutu miedzianego o 12-stopniowym przekroju. Verus Grand Towers były pierwszą edycją i jedną małą nutą uboczną osobistych praw do chwalenia się, są to jedne z pierwszych głośników Verusa, jakie kiedykolwiek wykonaliśmy.

Użyłem Pink Floyd's Money, ponieważ od dawna jest to jeden z moich referencyjnych utworów, jest to niezwykle zrównoważone nagranie z mocnym basem, dobrze zdefiniowanym wokalem i szczególnie podoba mi się, że ma solo na saksofon, które pomaga sprawdzić nieco inny barwę niż w typowym utworze rockowym.

Zacząłem słuchać w typowej konfiguracji, a następnie przeniosłem się do zestawu bi-ampowego, po czym jeszcze raz wróciłem na normalne dwa kanały. Była zauważalna różnica, z tym, że połączenie bi-ampowe miało bardziej otwarty i przewiewny dźwięk, a także nieco więcej basu. Myślę, że Verus Grand Towers miał zdecydowanie większą szansę zabłysnąć z dodatkową mocą. Czy to była różnica między dniem a nocą? Cóż, nie, szczerze mówiąc w obu konfiguracjach brzmiało to fantastycznie i byłbym bardzo zadowolony z głośników, gdybym zostawił je po prostu podłączone do jednego kanału. Przeniosłem jednak mój SR7005 do mojej jaskini, czyli "studia", jak ja to nazywam, gdzie tylko słucham muzyki, a nie ma telewizji. Z tego powodu zamierzam wyjść i zostawić je w konfiguracji bi-amped. Słyszałem różnicę i naprawdę nie ma powodu, żebym nie korzystał z funkcji bi-ampingu.

Podsumowując. . .

Najważniejsze jest to, że jeśli macie dwa dodatkowe kanały dostępne w odbiorniku lub wzmacniaczu i macie głośniki obsługujące bi-amping, to polecam podłączyć je w tej konfiguracji. To na pewno nic nie zaszkodzi i myślę, że usłyszysz co najmniej skromną poprawę brzmienia swoich głośników.

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik po bi-ampingu okazał się pomocny, nie krępujcie się zostawić jakichkolwiek pytań w komentarzach i cieszcie się słuchaniem!