Wzmacniacz lampowy czy nie wzmacniacz lampowy? Oto jest pytanie.

 Strona główna / Kino domowe od podstaw / Wzmacniacz lampowy czy nie wzmacniacz lampowy? Oto jest pytanie.

Wzmacniacz lampowy czy nie wzmacniacz lampowy? Oto jest pytanie.

Wzmacniacz lampowy czy nie wzmacniacz lampowy? Oto jest pytanie. by Aperion Audio on Kwiecień 30, 2018

Od czasu do czasu otrzymujemy telefony od naszych klientów z pytaniem, jaki wzmacniacz polecamy do konfiguracji stereo. Ponieważ świat komponentów dwukanałowych zmienił się na przestrzeni lat, obecnie jest więcej opcji niż kiedykolwiek. Najpopularniejsze z nich to jeden z trzech typów: wzmacniacze lampowe, tranzystorowe i hybrydowe.

Jedną z najstarszych i wciąż trwających audiofilskich dyskusji jest przewaga wzmacniaczy lampowych nad tranzystorowymi i na odwrót. Ponieważ opinii jest więcej niż jestem w stanie uchwycić, ograniczę się w moich komentarzach do korzyści, jakie widzę w każdym z nich i ostatecznie, co my w Aperionie byśmy polecili i dlaczego. Ważną rzeczą do zapamiętania, i jest to jedno z fundamentalnych przekonań Aperiona, jest to, że to dźwięk jest najważniejszy. Musisz wybrać to, co najlepiej pasuje do twoich potrzeb, aby dać ci dźwięk, który lubisz. Oczywiście są też inne czynniki, takie jak rozmiar, jakość wykonania i design, ale wszystkie te czynniki są równe, wybierz ten, który brzmi dla Ciebie najlepiej.

Ogólnie rzecz biorąc, wzmacniacze lampowe mają klasycznie ciepłe, okrągłe i bogate brzmienie. Mają one tendencję do gorącej pracy, są nieco delikatne w naturze i lampy będą musiały być wymieniane co jakiś czas, co zwiększa koszty posiadania. Dodatkowo, lampy są zwykle najszczęśliwsze z wysoce wydajnymi głośnikami, ponieważ oddają mniej mocy niż tranzystorowe wzmacniacze półprzewodnikowe. Wydaje się również, że istnieją pewne pary wzmacniaczy lampowych i głośników, które działają lepiej niż inne, co prowadzi do powstania audiofilskiej subkultury alchemii dźwięku, polegającej na próbach znalezienia najlepszych par wzmacniacza i głośników. Moim zdaniem, lampy wnoszą do cyfrowych ścieżek poziom harmonicznych i zaokrąglenia, który jest całkiem przyjemny. Oznacza to, że wzmacniacze lampowe mogą sprawić, że dźwięk cyfrowy będzie, cóż, mniej cyfrowy.

Wzmacniacze tranzystorowe są częściej uważane przez niektórych za bardziej dokładne odwzorowanie tego, jak miało brzmieć oryginalne nagranie. Przypuszczam, że w porównaniu do wzmacniacza lampowego, wzmacniacz półprzewodnikowy nie dodaje tego ciepła, które niektórzy uznają za przyjemne, a inni za sztuczne. Waty za dolara, wzmacniacze tranzystorowe zawsze dadzą więcej mocy za dolara, ale więcej mocy nie oznacza lepszego dźwięku. Jednakże, jeśli używasz nieefektywnych głośników przy wysokich poziomach głośności, wzmacniacze tranzystorowe będą dla Ciebie przepustką. Również jeśli planujesz dodać końcówkę mocy do kina domowego, wybierz solid state.

Oba są dobre... więc co teraz? Co powiesz na hybrydę?

Dla mnie, hybrydowe wzmacniacze zintegrowane są najlepszym z obu światów. Lampowy przedwzmacniacz, aby nadać cyfrowym sygnałom nieco ciepła z dokładnością i szczegółowością wzmacniacza SS.

Hybrydy, które Peachtree Audio oferuje mają sens dla typu odsłuchu, w którym obecnie biorę udział. Moja kolekcja muzyki zmieniała się od płyt LP do kaset magnetofonowych, po czym zacząłem naprawdę kolekcjonować muzykę, gdy płyty CD trafiły do głównego nurtu. Płyty kompaktowe wkrótce ustąpiły miejsca minidyskom ze względu na równą jakość dźwięku i możliwość robienia cyfrowych miksów, ale niestety komputery, mp3, pobieranie i streaming przejęły pałeczkę. Choć wciąż mam płyty CD i od czasu do czasu odkurzam LP, to 99% moich odsłuchów odbywa się teraz cyfrowo, z komputera do Sonosa. Ze wzmacniaczem takim jak Peachtree Decco65 lub Nova125 masz, moim zdaniem, to, co najlepsze z obu światów. Lampowy przedwzmacniacz, aby nadać cyfrowym sygnałom nieco ciepła, moc wzmacniaczy klasy D, a wszystko to przepuszczone przez jeden z najlepszych dostępnych przetworników cyfrowo-analogowych.

W skrócie, nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, kiedy próbujesz wybrać wzmacniacz, jednak najpierw zrób trochę badań, aby znaleźć coś, co będzie najlepiej pasowało do twoich potrzeb. Jak wszystkie komponenty audio, posłuchaj najpierw w domu, na swoich głośnikach, aby zobaczyć jak brzmią. Odtwarzaj muzykę, którą dobrze znasz, a następnie pozwól swoim uszom wybrać zwycięzcę.