15 najlepszych filmów w 2018 r.

 Strona główna / Kino domowe od podstaw / 15 najlepszych filmów w 2018 r.

15 najlepszych filmów w 2018 r.

 

Chociaż 2017 rok miał 2% spadek w stosunku do 2016 roku w całkowitym przychodzie z box-office'u, to z pewnością wydawał się dobrym rokiem z 35 filmami przebijającymi 100 milionów dolarów, w porównaniu do zaledwie 28 w 2016 roku. Podobnie jak w zeszłym roku, mamy usta pełne filmów o tematyce superbohaterskiej - 5 od samego Marvela (Black Panther, Avengers: Infinity War, Deadpool 2, Ant-Man and the Wasp, X-Men: Dark Phoenix), DC Comics (Aquaman) i trzy inne pozycje z głównych franczyz (Solo: A Star Wars Story, Jurassic World: Upadłe królestwo i Mission Impossible 6). Nawet jeśli tylko piętnaście filmów są wymienione tutaj, ten rok jest pełen oczu i uszu cukierki.

1. Czarna Pantera (2/16/18)

Reżyseria: Ryan Coogler (Creed)

Kompozytor: Ludwig Göransson (Creed, Central Intelligence)

 

Kolejny z pozornie niekończących się spinoffów w uniwersum Marvela, ale przynajmniej mamy tu nieco inny smak. Po tym jak po raz pierwszy został przedstawiony w Kapitan Ameryka: Civil War, T'Challa aka Czarna Pantera, powraca do domu, aby ubiegać się o tron Wakandy po zabójstwie ojca, tylko po to, aby zostać zakwestionowanym przez potężnego wroga. Oczywiście kulminuje to w konflikcie, w którym ważą się losy świata. Pre-buzz wokół tego jest niezwykły, więc dostać bilety teraz!

 

2. Zmarszczka w czasie (3/9/18)

Reżyseria: Ava Duvernay (Selma, Middle of Nowhere)

Kompozytor: Ramin Djawadi (Westworld, Game of Thrones, Iron Man)

 

 

To jedna z bardziej intrygujących propozycji tego roku. Oparty na klasycznej powieści z 1962 roku o tym samym tytule, opowiada o podróżach w czasie, tesseraktach i projekcji astralnej. Wszystko z punktu widzenia kilku dzieciaków próbujących uratować ojca przed wszechmocnym złem. Oprah, Reese Witherspoon, Mindy Kaling, Storm Reid i Chris Pine występują w tej epickiej przygodzie "Alice-in-Wonderland-in-space".

 

3. Tomb Raider (3/16/18)

Reżyseria: Roar Uthaug (The Wave)

Kompozytor: Junkie XL (Mad Max:Fury Road, Deadpool)

 

 

Alicia Vikander wystąpi w najnowszym reboocie serii, który będzie oparty na grze wideo z 2013 roku. Jest to ewidentnie powtórka z oryginalnych filmów z Angeliną Jolie i będzie to sprawdzian dla pani Vikander w roli gwiazdy akcji. Jednak z silnych kobiet prowadzi staje się znacznie bardziej w modzie (obszar, w którym ona wyróżnia się) ten pojazd powinien być dobrze dopasowany do jej umiejętności.

 

4. Ready Player One (3/30/18)

Reżyseria: Steven Spielberg (Szeregowiec Ryan, Park Jurajski, Indiana Jones)

Kompozytor: Alan Silvestri (The Avengers, Forrest Gump, Powrót do przyszłości)

 

 

Choć jest to kolejny dystopijny futurystyczny film science fiction, większość jego mieszkańców żyje w świecie wirtualnej rzeczywistości zwanym OASIS. Kiedy twórca umiera, ukrywa swoją fortunę w Easter Egg gdzieś w grze. Ten, kto go znajdzie, odziedziczy jego fortunę. Film jest pełen odniesień do popkultury lat 80-tych i 90-tych, w tym do Powrotu do przyszłości, TRON-a, Akiry i Duke'a Nukem'a, oraz mnóstwa innych. John Williams miał skomponować ścieżkę dźwiękową, ale nie mógł z powodu konfliktu z harmonogramem prac nad innym filmem Spielberga, Posterunkiem. Jeśli miałbym wybrać kogoś innego na jego miejsce, to byłby to zdecydowanie Alan Silvestri.

 

5. Avengers: Infinity War (4/27/18)

Reżyseria: Anthony Russo, Joe Russo (Kapitan Ameryka 1 i 2)

Kompozytor: Alan Silvestri (Noc w muzeum, A-Team)

 

 

Filmy o Avengersach wciąż dodają coraz więcej postaci. Podczas gdy akcja jest świetna, zastanawiam się, jak wiele mogą dodać, zachowując jednocześnie jakiekolwiek poczucie rozwoju postaci. Jedną rzeczą, którą można być pewnym, jest to, że jest tak duży, jak filmy dostać.

 

6. Deadpool 2 (5/18/18)

Reżyseria: David Leitch (Atomic Blonde)

Kompozytor: Tyler Bates (Strażnicy Galaktyki, John Wick)

 

 

Jako najlepiej zarabiający film z kategorią R w historii, Deadpool zszokował gatunek tym, co było możliwe w filmie o superbohaterze. Niezatytułowany jeszcze sequel ma przed sobą wielkie zadanie. Josh Brolin jest miłym dodatkiem, grając Cable'a. Poza śmiesznie fałszywym streszczeniem, które opublikowało Twentieth Century Fox, historia do tej pory jest nieznana.

 

7. Solo: A Star Wars Story (5/25/18)

Reżyseria: Ron Howard (Kod Da Vinci, Piękny umysł, Apollo 13)

Kompozytor: John Powell (Jason Bourne, How to Train Your Dragon)

 

 

To powinno być interesujące. Oczywiście Rogue One był ogromnym sukcesem, ale Solo już zaczął zbierać negatywne opinie. Po odejściu oryginalnych reżyserów, zaledwie kilka tygodni przed zakończeniem zdjęć głównych, ten projekt był trochę wytrącony z równowagi podczas produkcji. Reżyserzy postawili na improwizowaną komedię, która najwyraźniej się nie sprawdziła, więc Disney sprowadził Rona Howarda, by przejął stery. Howard był pierwotnym wyborem George'a Lucasa na reżysera "The Phantom Menace", więc fani powinni mieć do niego zaufanie. John Williams będzie skomponowanie nowego tematu dla filmu, podczas gdy John Powell przejmuje obowiązki scoring.

 

8. Jurassic World: Upadłe królestwo (6/8/18)

Reżyseria: J.A. Bayona (A Monster Calls, The Orphanage)

Kompozytor: Michael Giacchino (Spider-Man: Homecoming, Jurassic World)

 

 

Po zamknięciu parku rozrywki Jurassic World, uśpiony wulkan, którego nikt nie zauważył na Isla Nubar, nagle stał się aktywny. Dlaczego ktoś dba o to, czy wulkan zabija już wymarłe dinozaury, które nadal sieją spustoszenie na świecie za każdym razem są one sprowadzone z powrotem jest poza mną....but, Owen (Chris Pratt) powraca na wyspę, aby uratować swoje ulubione velociraptor pet Blue, a w procesie odkrywa jakiś straszny spisek, który może mieć wpływ na całą planetę. Scenariusz jest przez tych samych facetów, którzy napisali ostatni, więc to jest albo dobra rzecz, albo zła rzecz (oni również się pisać Star Wars IX). Miejmy tylko nadzieję, że nie jest tak źle, jak to brzmi.

 

9. Ant-Man i Osa (6/29/18)

Reżyseria: Peyton Reed (Ant-Man, Yes Man)

Kompozytor: Christophe Beck (Ant-Man, Frozen)

 

 

Nieprawdopodobny super bohater Paul Rudd powraca jako Scott Lang, aka Ant-Man. Po wydarzeniach, które miały miejsce w filmie Kapitan Ameryka: Wojna domowa, Scott próbuje zrównoważyć swoje życie jako ojciec i jako Ant-Man. Hope van Dyne (Evangeline Lilly) i Dr. Hank Pym (Michael Douglas) zwracają się do niego z misją, która wymaga od niego ponownego założenia kombinezonu Ant-Mana. Pre-buzz był dość minimalny z tym filmem, ale to nie jest koniecznie złe, biorąc pod uwagę Black Panther i Avengers: Infinity War również ukażą się w tym roku. Jeśli jest to coś podobnego do oryginału, fani będą szczęśliwi.

 

10. Iniemamocni 2 (7/13/18)

Reżyseria: Brad Bird (Tomorrowland, Mission: Impossible - Ghost Protocol, The Incredibles)

Kompozytor: Michael Giacchino (Jurassic World, Rogue One, The Incredibles)

 

 

Biorąc pod uwagę 631 milionów dolarów, które zarobił oryginał, nie jestem pewien, dlaczego produkcja sequela zajęła aż 14 lat. Ale reżyser Brad Bird powiedział, że zrobi go tylko wtedy, gdy będzie miał historię, która jest tak dobra lub lepsza niż oryginał. Nie wiemy jeszcze zbyt wiele na ten temat, poza tym, że film zaczyna się dokładnie w tym samym miejscu, w którym skończył się oryginał, a punkt ciężkości przesuwa się z Boba (Craig T. Nelson) na Helen (Holly Hunter) jako główną bohaterkę. Michael Giacchino powraca, aby wynik jego 7 Pixar film.

 

11. Alita: Battle Angel (7/20/18)

Reżyseria: Robert Rodriguez (Sin City, From Dusk Till Dawn, Desperado)

Kompozytor: Junkie XL (Deadpool, Mad Max: Fury Road)

 

 

Z James Cameron produkcji i Robert Rodriguez reżyserii, wiesz, że ten film będzie "przynieść go." Japońska adaptacja mangi, historia podąża za kobietą cyborgiem - Alitą (Rosa Salazar) - która zostaje znaleziona na wysypisku śmieci i zrekonstruowana przez Dr. Ido (Christoph Waltz). Jej ciało jest sztuczne z ludzkim mózgiem, jednak nie posiada ona żadnej pamięci. Jej podróż, by odkryć kim jest, zmusza ją do walki o zmianę świata, w którym przyszło jej żyć. Postać Ality to CGI i została nakręcona przy użyciu najnowszej technologii "Avatara". Jeśli film poradzi sobie dobrze, będzie jeszcze wiele do zrobienia z tej franczyzy.

 

12. Mission: Impossible - Fallout (7/27/18)

Reżyseria: Christopher McQuarrie (Mission: Impossible - Rogue Nation, Jack Reacher)

Kompozytor: N/A

 

 

Poza tym, że Tom Cruise złamał kości podczas kręcenia tego filmu, niewiele jeszcze wiadomo. Jednak biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia tej serii i mając za sterami reżysera Chrisa McQuarrie, film z pewnością trafi tam, gdzie trzeba. Z Tomem coraz tam w wieku, nie jestem pewien, jak wiele z tych dostaniemy, więc cieszyć się nim, póki trwa.

 

13. X-Men: Mroczna Phoenix (11/2/18)

Reżyseria: Simon Kinberg

Kompozytor: Hans Zimmer

 

 

Dwunasty film z serii X-Men, X-Men: Dark Phoenix rozpocznie nową trylogię opartą na bardziej wiernej adaptacji "Sagi Mrocznej Feniksy". W tej, Jean Grey (Sophie Turner) traci kontrolę nad swoimi zdolnościami z powodu rozbłysku słonecznego podczas kosmicznej misji ratunkowej i staje się Mroczną Feniks. Wydaje się, że zdarza jej się to dość często w filmach o X-Menach...... Ciekawie będzie zobaczyć, co wniesie tutaj Hans Zimmer, jako że publicznie stwierdził, że "odchodzi" na emeryturę z filmów o superbohaterach po Batman v Superman. Simon Kinberg podobno przekonał go do zrobienia tej ścieżki dźwiękowej.

 

14. Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (11/16/18)

Reżyseria: David Yates (Fantastyczne bestie, Harry Potter 5 - 8)

Kompozytor: James Newton Howard (Maleficent, Batman Begins, The Village)

 

 

Muszę przyznać, że uznałem oryginalne Fantastic Beasts za nieco powolne i nudne, choć wydawało się, że jest w nim potencjał. Miejmy nadzieję, że ten sequel (z planowanych pięciu filmów) wniesie do niego nieco więcej niż pierwszy. To na pewno wydaje się, że może z ideą młodszego Dumbledore'a (Jude Law) i Newt Scamander (Eddie Redmayne) zespół się udaremnić Grindelwald (Johnny Depp) agendy zdegradowania wszystkich mugoli na świecie podporządkowane do rządów czarodziejów czystej krwi.

 

15. Aquaman (12/21/18)

Reżyseria: James Wan (Furious 7, Insidious, Dead Silence)

Kompozytor: Rupert Gregson-Williams (Wonder Woman, The Legend of Tarzan)

 

 

DC Extended Universe (DCEU) ciężko pracuje, aby dogonić Marvela z szeregiem spin-offów i filmów Ensemble. Aquaman to ich szósty film po Człowieku ze stali, Batman v Superman, Suicide Squad, Wonder Woman i Lidze Sprawiedliwości, ale cztery kolejne są już w produkcji, a SZEŚĆDZIESIĄT kolejnych w przygotowaniu. Jason Momoa w końcu dostaje swój własny film jako król Atlantydy, w którym musi odeprzeć wielu złoczyńców, którzy chcą jego tronu. Dołączając Aquaman jest Mera (Amber Heard), który jest wojownikiem podmorskiej Atlantydy obdarzony "hydrokinetyczne" uprawnienia i zdolności telepatyczne i Nicole Kidman jako jego matka, królowa Atlanna.