Beyerdynamic: ponad jedną teslę

 Strona główna / Kino domowe od podstaw / Beyerdynamic: ponad jedną teslę

Beyerdynamic: ponad jedną teslę

Kultura słuchawek i przenośnych urządzeń audio stworzyła szczególny format konsumpcji. Właściwsze byłoby nawet określenie "intymna kultura audio". Można oczywiście narzekać, że sztywne powiązanie każdego kanału ma niewiele wspólnego z prawdziwym stereo. Z drugiej strony, aby docenić zestaw przenośny, nie trzeba specjalnie przygotowywać pomieszczenia, ponieważ nie ma ono takiego wpływu na dźwięk, jak w przypadku głośników stacjonarnych.

Mimo elektrostatycznej egzotyki i rosnącego segmentu słuchawek armaturowych, zdecydowana większość słuchawek wyznaje klasyczną koncepcję z elektromagnetycznymi przetwornikami dynamicznymi. Zastanów się, co jest nowe i użyteczne w tym układzie odniesienia.

I przepona drży

Głośniki są "głośne", ale istota procesu pozostaje nieoczywista. W języku angielskim nazywa się je bardziej zwięźle, ale jeszcze mniej jednoznacznie - drivers.

Podobnie jak w przypadku zwykłych głośników, tak i w słuchawkach, źródłem dźwięku jest cienka membrana o określonej powierzchni. Aby membrana mogła się poruszać i trzepotać prawidłowo, musi zadziałać jakaś siła.

Słuchawki Beyerdynamic T5p przeznaczone do użytku z przenośnymi gadżetami

Kiedy muzyka została już opisana i wysłana w dół przewodu jako sygnał elektryczny, najprostszym sposobem na przywrócenie jej do stanu akustycznej huśtawki jest dołączenie cewki pola magnetycznego do końca przewodu. Praca w polu odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem stałego magnesu neodymowego. Lub bardziej szczegółowo, wykonane ze stopu neodymu, boru i żelaza, który jest dobry w utrzymaniu szczątkowej indukcji magnetycznej. Jeśli ktoś nie chce poznać radości płynących z natężenia amperów, może być pewny, że cewka, a wraz z nią membrana, z którą są mechanicznie połączone, będą w tych warunkach drżeć. I tak, nie uspokajajcie się, humanitariusze, będziemy pamiętać o szczątkowej indukcji magnetycznej.

Słuchawki Beyerdynamic T90, membrana po prawej stronie

Producenci słuchawek chętnie zrobiliby potężne przetworniki, ale nie da się przeskoczyć głowy i to dosłownie - gabaryty słuchawek nie mogą się równać nawet z małym głośnikiem z półki. Pamiętajmy, że marzeniem potężnych przetworników nie jest przytłoczenie słuchacza rykiem silnika odrzutowego. System elektrodynamiczny ze słabymi magnesami (czytaj: słabym polem magnetycznym) będzie odtwarzał gramofon słabo i niesłyszalnie. Dobry potencjał pozwoli systemowi jak najlepiej oddać zakres dynamiki fonogramu - oddzielić najcichsze i najgłośniejsze fragmenty w jak największym stopniu.

Więcej Tesla

Jakiś czas temu Beyerdynamic ustanowił rekord, przekraczając w swoich słuchawkach wartość indukcji magnetycznej jednej Tesli. Inżynierowie zrezygnowali ze standardowego układu magnesu centralnego i zaprojektowali go jako pierścień wokół cewki. W rezultacie nowa seria Beyerdynamic została nazwana również Tesla. Specjaliści od marketingu w opisie znaku towarowego Tesla zawarli oczywiście zarówno wielowarstwową membranę, jak i całkowicie metalową konstrukcję słuchawek, mającą na celu zminimalizowanie rezonansów mechanicznych oraz promieniowania elektromagnetycznego. Ale najważniejsze są oczywiście silne magnesy.

Oto jak wygląda przetwornik słuchawkowy Beyerdynamic T5p z technologią Tesla

Przy okazji, dobre wieści dla humanitarystów. Ważne jest, aby nie dać się zastraszyć polem magnesu stałego Tesli i nie pomylić go z wysokim promieniowaniem elektromagnetycznym. Pole magnesu stałego oddziałuje na nas w taki sam sposób jak biegun północny i południowy, a jeśli może oddziaływać na cokolwiek, to tylko na igłę kompasu. Cóż, i dać siłę do słuchawek, gdy sygnał muzyczny przechodzi przez.

Zwiększanie zasięgu

Dźwiękowa sygnatura najwyższej klasy słuchawek Beyerdynamic jest wyjątkowa. Niektórzy są po prostu zadowoleni z tej funkcji i nie chcą znać niczego innego poza Beyerdynamic, podczas gdy inni zwracają uwagę na podwyższony poziom wysokich tonów.

Najwyższej klasy słuchawki T1 firmy Beyerdynamic, z przetwornikiem Tesla po prawej stronie

Obiektywnie rzecz biorąc, nikt nie robi w pełni liniowego AFC w słuchawkach, ze względu na specyfikę krzywej czułości naszego słuchu. Wspomniane rozjaśnienie można w razie potrzeby złagodzić korektorem i, proszę mi wierzyć, jest to zabieg znacznie bardziej humanitarny niż odwrotny - podniesienie brakującego pasma. Co ważne, reszta pasma pozostaje nienaruszona, a zakres Beyerdynamica jest bardzo godny szacunku.

Podstawowe, przenośne i przyciskowe

Obecna rodzina słuchawek Beyerdynamic 'T' (Tesla) obejmuje pięć podstawowych modeli. Przedrostek "p" oznacza zastosowanie przenośne, a przedrostek "i" oznacza mikrofon i trzyprzyciskowy pilot do urządzeń apple na standardowym kablu.

Słuchawki Beyerdynamic T70

T1 to słuchawki z najwyższej półki, model półotwarty. Impedancja 600 omów wskazuje na domowe zastosowanie w połączeniu ze specjalnym wzmacniaczem, którym może być np. firmowy moduł A1. Zakres odtwarzanych częstotliwości rozciąga się aż do 50kHz. T5p ma taką samą wagę i rozdzielczość do 50kHz, ale dzięki 32 ohmowej impedancji i zamkniętej konstrukcji jest przeznaczony do wysokiej jakości źródeł przenośnych. T90 i T70 zajmują pośrednią pozycję w ofercie i grają do 40kHz przy impedancji 250 ohm, z tą różnicą, że T90 jest modelem otwartym, a T70 zamkniętym. Z kolei T70 ma 32-omową wersję przenośną. T90 i T70 ważą odpowiednio 425g i 417g.

Słuchawki Beyerdynamic T51p

Słuchawki Beyerdynamic T51p

T51 są dostępne w wersji podstawowej i ulepszonej, zoptymalizowanej pod kątem sterowania iPod/iPhone. Obydwa są lekkie (174g) i przeznaczone do zastosowań przenośnych, z obciążeniem 32 ohm. Górny zakres częstotliwości wynosi do 23kHz.

Tekst: RGsound