Jak zainstalować głośniki basowe w kinie domowym

 Strona główna / Kino domowe od podstaw / Jak zainstalować głośniki basowe w kinie domowym

Jak zainstalować głośniki basowe w kinie domowym

Dążenie do realistycznej immersji jest celem każdego entuzjasty kina domowego, a jeśli jesteś taki jak ja, to posuniesz się do ekstremum, aby ją znaleźć. Nowoczesne technologie pozwalają na dokładną optymalizację pomieszczenia, dynamiczny system wideo na dużym ekranie, olśniewający dźwięk i basy, które potrafią wbić gwoździe w ścianę - wszystkie te elementy są niezbędnymi elementami układanki. Ale zabawną stroną tego hobby jest znalezienie unikalnego dodatku, który zwiększa szczególny wymiar ogólnego doświadczenia kina domowego, zwłaszcza jeśli można to zrobić tanim kosztem. Za moje pieniądze, pójście drogą "zrób to sam" i zainstalowanie systemu basowego z shakerem, bardziej niż pasuje do tego rachunku.

Zanim zagłębimy się w świat wstrząsów basowych (aka przetworników dotykowych), jestem zmuszony wspomnieć, że absolutnie najlepszym sposobem na wprowadzenie do pomieszczenia dudniących jak kości wrażeń dotykowych jest użycie subwoofera (lub, jeszcze lepiej, subwooferów). W dziewięciu przypadkach na dziesięć, prawidłowo dobrany rozmiar i wyrównanie systemu subwoofera sprawi, że dotrzecie tam gdzie chcecie. Prawdę mówi±c, mój podwójny układ subwooferów dostarcza więcej niż wystarczaj±co mocy i energii by wysłać uderzenia, uderzenia i wibracje prosto przez siedzenia w moim pokoju kinowym. Amplitunery basowe po prostu wzmacniają atrybuty dotykowe niższych tonów, dodając przy tym sporo uderzenia, które można poczuć na siedzeniu w spodniach - dosłownie. Wierzcie lub nie, ten rodzaj bezpośredniego umiejscowienia mocy głębokiego basu może przybliżyć was do realizmu. Alternatywnie, shakery mog± być użyte do wstrzyknięcia poczucia basu w sytuacjach, gdy systemowi subwoofera brakuje odpowiedniej mocy lub jest on odtwarzany przy niższych poziomach gło¶no¶ci.

Kto produkuje shakery basowe?

Na rynku istnieje wiele marek shakerów basowych, włączając w to modele produkowane przez Reckhorn, Earthquake, Clark Synthesis, Buttkicker, ADX i AuraSound. Buttkicker, Earthquake i Clark Synthesis wszystkie wytwarzają produkty, które skłaniają się ku droższej stronie równania; zazwyczaj znajdziecie modele tych producentów sprzedawane w przedziale 150$ - 600$. ADX mieści się w przedziale cenowym nieco poniżej 150 dolarów, podczas gdy zarówno Reckhorn i AuraSound oferują modele, które można znaleźć za 65 dolarów lub mniej. Tutaj, w Stanach Zjednoczonych, Clark Synthesis, Buttkicker i AuraSound są najbardziej rozpowszechnionymi markami na rynku, podczas gdy nasi europejscy przyjaciele mają lepszy dostęp do takich marek jak Earthquake i Reckhorn.

Jak we wszystkim na tym świecie, im więcej wydasz, tym więcej dostaniesz. Najdroższe modele shakerów dostarczają więcej uderzenia, posiadają szersze spektrum częstotliwości użytkowych i mogą przyjąć większą moc. Model Clark Synthesis Platinum jest jednym z najpotężniejszych shakerów na rynku, oferując funkcjonalny zakres pasma przenoszenia od 5 Hz do 17 kHz i moc wyjściową, która przewyższa inne dostępne modele. Na drugim końcu spektrum znajduje się shaker produkowany przez firmę AuraSound. Pro Bass Shaker oferuje mniej w zakresie dynamiki, ale dostarcza więcej niż wystarczająco dużo wstrząsów, by można go było polecić.

Wybór budżetowy: Pro Bass Shaker

Pro Bass Shaker firmy AuroSound sprzedawany jest do wielu zastosowań, w tym do kabin gier wideo, samochodów i siedzeń kinowych. Można go łatwo nabyć w Parts Express i Amazon za mniej niż 50 dolarów (ceny wyprzedażowe sięgają nawet 35 dolarów za sztukę). Z mocą znamionową 50 W (4 ohm), Pro Bass Shaker może być słabszy niż inne opcje, ale jest na tyle tani, że można go kupić w wielu egzemplarzach, aby zwiększyć moc uderzeniową. Pasmo przenoszenia wynosi od 20 Hz do 80 Hz, a wewnętrzna cewka drgająca zapewnia 30 funtów maksymalnej siły. Ze względu na swój rozs±dny rozmiar (6.2 cala szeroko¶ci, 2.5 cala wysoko¶ci), jest łatwy do umieszczenia w meblach. Z mojej perspektywy, ograniczone pasmo przenoszenia Pro Bass Shaker'a jest dalekie od upośledzenia. Podczas gdy niektórzy użytkownicy mog± docenić zdolno¶ć droższego modelu do wykreowania odpowiedzi dotykowej na informacje o wyższej częstotliwo¶ci, ja odkryłem, że jakikolwiek rodzaj wibracji wynikaj±cy z informacji powyżej 50 Hz zaczyna wkraczać w sferę dialogów; jest to nieco dziwne gdy niskie tony gardłowych głosów znajduj± drogę do waszego fotela.

Napędzanie spektaklu

O shakerach należy myśleć jak o małych subwooferach, które wymagają zewnętrznego wzmocnienia. Innymi słowy, należy dostarczyć im mocy. Całkiem sporo marek premium (takich jak Buttkicker) sprzedaje pakowane systemy, które dostarczane są z dedykowanym wzmacniaczem. Jednakże, jeśli idziesz drogą majsterkowania, będziesz musiał wykazać się kreatywnością. Opcje obejmują użycie wzmacniacza płytowego subwoofera (np. Dayton Audio SA70 70 Watt Subwoofer Plate Amplifier), starego amplitunera AV lub wzmacniacza, albo nowego amplitunera lub wzmacniacza. Podczas mojej instalacji, sięgnąłem po używany amplituner Pioneer Elite VSX-21 THX, który miałem na ławce. AVR ma kilka zalet, w tym niezależne pokrętło głośności, które pozwala łatwo zmieniać natężenie dźwięku. Bez względu na wybór, jeśli wybierzesz ścieżkę AuraSound, nie będziesz potrzebował ogromnej ilości mocy, aby uzyskać wspaniały efekt. Wszystko, co jest w stanie wyprodukować 70 W lub więcej na kanał, powinno spełnić swoje zadanie.

Instalacja

Moje miejsce do siedzenia w kinie składa się z modułowego systemu kanap, który posiada trzy duże powierzchnie do siedzenia. Zdecydowałem się na zakup dwóch Pro Bass Shakerów na każdą sekcję siedziska kanapy; doświadczenie podpowiada mi, że nadal poświęciłbym dwa shakery na każde siedzisko, gdybym wyposażał fotele z mniejszymi powierzchniami do siedzenia.

Oprócz źródła zasilania i jednostek shakerów, będziesz potrzebował następujących materiałów do wykonania pracy: - (Jeden) 2 żeński na 1 męski adapter Y (rozdzielacz RCA) - (Jeden) kabel RCA lub kabel subwoofera - Przewód głośnikowy (rozważany 4 w 1 w wiązce, jeśli instalujesz więcej niż jeden shaker) - (Jeden) 50 Hz liniowy filtr dolnoprzepustowy RCA - Śruby do drewna - Gumowe nóżki lub izolatory do kanapy lub foteli.

Większość z tych części można znaleźć u dostawców takich jak Parts Express. Instalacja może się różnić w zależności od rodzaju amplitunera lub wzmacniacza, którego używasz, ale poniżej znajdują się ogólne wytyczne, które powinny mieć zastosowanie do większości zastosowań.

Krok 1: Rozdzielenie wyjścia subwoofera

Aby rozdzielić sygnał niskiej częstotliwości, podłącz adapter RCA Y do wyjścia subwoofera w głównym odbiorniku AV. Podłącz kabel subwoofera do jednej strony rozgałęźnika, a nowy kabel RCA do drugiej. Włóż filtr dolnoprzepustowy 50 Hz do wejścia "Subwoofer In" wzmacniacza basowego i podłącz nowy kabel RCA do filtra.

Jeśli używasz wzmacniacza płytowego, wtedy możesz potrzebować drugiego rozgałęźnika, aby podłączyć kabel LFE do lewego i prawego wejścia niskopoziomowego na wzmacniaczu płytowym. W tym przypadku, umieść filtr dolnoprzepustowy pomiędzy kablem RCA a drugim rozgałęźnikiem.

Krok 2: Instalacja głośników basowych

W celu zainstalowania Pro Bass Shakers, należy uzyskać dostęp do spodu siedzeń. Shakery musz± być solidnie zamontowane przy pomocy wszystkich czterech ¶rub, obecnych na obudowie shakera, z doln± stron± skierowan± do góry w powierzchnię siedzenia. Jest to kluczowy punkt, na który należy położyć nacisk: Jeśli chcesz uzyskać największą reakcję dotykową, zamontuj shakery w pozycji "dolną stroną do góry". Jeśli Twoja kanapa lub fotel posiada usztywnienie lub solidną powierzchnię, która pozwala na takie ustawienie, to świetnie. Jeśli nie, wtedy będziesz musiał wyciąć i zamontować deskę pomostową wykonaną z litego drewna lub sklejki. Po prostu przykręć deskę pomostową do spodu krzesła i zamontuj na niej shaker. Moja instalacja wymagała tego ostatniego rozwiązania i była łatwa do osiągnięcia dzięki kilku szybkim cięciom i kilku strategicznie rozmieszczonym śrubom, które utrzymały ją na miejscu.

Po zainstalowaniu shakerów, upewnij się, że wszystkie śruby (na deskach mostka i shakerach) są dokręcone.

Krok 3: Podłączenie przewodów zasilających

Pro Bass Shakers mają impedancję 4 ohm, dlatego najlepszą opcją jest podłączenie ich szeregowo (jeśli instalujemy je parami), co stworzy obciążenie 8 ohm, które większość wzmacniaczy może z łatwością obsłużyć. Dla pojedynczego shakera basowego, wystarczy poprowadzić przewód głośnikowy od dodatniego terminala wzmacniacza do dodatniego terminala shakera (a ujemny do ujemnego). W przypadku dwóch głośników basowych, należy podłączyć pozytyw jednego głośnika basowego do negatywu drugiego głośnika basowego. Następnie należy podłączyć niewykorzystane zaciski dodatni i ujemny na shakerach basowych do odpowiednich zacisków dodatnich i ujemnych na wzmacniaczu. Powtórz ten proces dla pozostałych par głośników basowych, podłączając tylko jeden przewód głośnikowy do każdego z zacisków z tyłu wzmacniacza.

Gotowy do działania

Po zainstalowaniu shakerów, jesteście gotowi do działania. Zdecydowanie rozważcie odsprzęgnięcie swojej kanapy lub krzesła od podłogi za pomocą gumowych stopek lub innego rodzaju produktu izolacyjnego. Właściwa izolacja pomoże utrzymać wstrząsy w Twoim fotelu, zamiast rozpraszać je po podłodze. W przypadku korzystania z AVR, konieczne będzie poeksperymentowanie z poziomem głośności wyjściowej wzmacniacza z shakerem (może się okazać, że zbyt duży poziom głośności spowoduje, że AVR zacznie się wyzwalać i wyłączać podczas odtwarzania ciężkich basów). Poza tym, usiądźcie wygodnie i cieszcie się dudnieniem!