Czy firma Apple przygotowuje dla słuchawek AirPods bezprzewodową optyczną transmisję dźwięku zamiast Bluetooth?

 Strona główna / Kino domowe od podstaw / Czy firma Apple przygotowuje dla słuchawek AirPods bezprzewodową optyczną transmisję dźwięku zamiast Bluetooth?

Czy firma Apple przygotowuje dla słuchawek AirPods bezprzewodową optyczną transmisję dźwięku zamiast Bluetooth?

Latem ubiegłego roku firma Apple poważnie zmodernizowała usługę Apple Music, dodając do niej obsługę dźwięku bezstratnego i Hi-Res, a także dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Niestety, łączność Bluetooth uniemożliwia obecnie korzystanie z zalet "bezstratnego dźwięku", co oznacza, że użytkownicy słuchawek AirPods są nadal pozbawieni możliwości korzystania z dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Jednak, jak wynika z ostatniego patentu firmy Apple, firma przygotowuje alternatywne rozwiązanie tego problemu.

Patent dotyczy technologii optycznej transmisji dźwięku, prawdopodobnie z zestawu słuchawkowego AR/VR, którego premierę firma Apple planuje podobno na 2022 rok. Przewodowa optyczna transmisja dźwięku jest dobrze znana miłośnikom systemów Hi-Fi, ale w przypadku niewielkiej odległości sygnał optyczny może być również przesyłany bezprzewodowo. Dokładnie taką sytuację opisano w nowym patencie firmy Apple.

Tekst odnosi się do systemu ze źródłem dźwięku wyposażonym w optyczny nadajnik danych audio i nadajnik radiowy. Drugim ogniwem systemu jest bezprzewodowa słuchawka nagłowna z odbiornikiem sygnału optycznego oraz nadajnikiem częstotliwości radiowej do przekazywania informacji zwrotnych o jakości sygnału optycznego.

Słuchawki są wyraźnie wymienione w tekście patentu, a jedna z ilustracji przedstawia model w stylu AirPods - z czego można wywnioskować, że firma rozważa optyczne połączenie audio między zestawem słuchawkowym AR/VR a parą AirPods.

O tym, że firma Apple szuka sposobu na obejście ograniczeń technologii Bluetooth, może świadczyć także zeszłoroczny wywiad z szefem działu akustyki w firmie, Garym Geevesem, w którym stwierdził on, co następuje:

Istnieje wiele sztuczek, które możemy zastosować, aby zmaksymalizować lub obejść niektóre z ograniczeń Bluetooth. Ale trzeba przyznać, że chcielibyśmy uzyskać większą przepustowość i... na tym poprzestanę. Chcielibyśmy mieć większą szerokość pasma.

Jednak firma Apple co roku rejestruje tysiące patentów (informacje o nich są dostępne na przykład w portalu danych patentowych Insights firmy GreyB), a tylko nieliczne z nich są faktycznie wdrażane. Czy w następnych generacjach słuchawek AirPods pojawi się technologia bezprzewodowej optycznej transmisji dźwięku? Zostaw swoją opinię w komentarzach.